Janinovo - najvažniji dan za Svetojance
Najvažniji dan u godini za Svetojanke i Svetojance blagdan je njihove svetice zaštitnice – Svete Ane odnosno, kako se u našim krajevima naziva – Svete Jane, koji se slavi 26. srpnja. Tada se u srcu svetojanskog kraja održava tradicionalno proštenje i velika svečanost.

U Svetoj Jani od jutra je slavljeničko raspoloženje. Na proštenje u Goricu Svetojansku došli su posjetitelji iz cijelog jaskanskog kraja, ali i iz drugih krajeva Hrvatske pa i svijeta. Ovo, najpoznatije proštenje uvijek privuče veliko zanimanje i djece i odraslih, baš kao i prije mnogo godina.

Janinovo se ne propušta
-Kad je Sveta Ana ide se u Svetu Janu, to se zna. Tako oduvijek idemo, nastojimo svake godine, ali koliko možemo i kad imamo priliku obavezno smo tu – kaže nam gospođa Barica iz Karlovca koja je na proštenje danas došla sa suprugom i unucima.

- Bili smo u crkvi, a s obzirom na to da su dječaci nestašni i tamo im je vruće sad smo krenuli malo po štandovima. Nabavili smo licitare i medenjake koji su ovdje najbolji! - dodala je gospođa.

Svatko na proštenju pronađe nešto za sebe od licitarskih srdaca, medenjaka ili gvirca do igračaka ili suvenira, nabožnih sličica i predmeta. Može se nabaviti i tradicionalnih svetojanskih proizvoda – lavande, meda i drugog, ili pak posjetiti štand Etno udruge Sveta Jana gdje se može doznati sve o tradiciji svetojanskog kraja.

U Svetu Janu i iz dalekog Chicaga
Posjetitelje iz američkog Chicaga, koje smo jutros zatekli na proštenju, najviše se pak dojmio tradicijski nakit.
- Došli smo iz Chicaga s kulturnim društvom Hrvatska loza pa smo bili na turneji po Hrvatskoj. S prijateljima smo se dogovorili da dođemo na proštenje u Svetu Janu. Ove ogrlice kakve tu imaju, to nismo vidjeli nigdje drugdje. Toga nema u Chicagu. To je unikat, pa smo isprobavali, i odabrali dvije za uspomenu – ispričala nam je gospođa Dragica, rodom iz krašićkog kraja, a koja već 26 godina žici u Americi.

-U Hrvatsku dolazimo svake četiri godine. Ja sam rodom iz Krašića, a već 26 godina smo u Chicagu. Općenito cijela Hrvatska je predivna, bili smo u Đakovu, Osijeku, Šibeniku, Splitu, a sada i ovdje. Sviđa nam se, lijepo je pogotovo kad dođete na odmor, ne može se usporediti s bilo kojom stranom zemljom – rekla nam je gospođa Dragica.

Tradicijske kraluše koje je izradila gospođa Marica Šalić iz Ivančića majka i kći ponijet će u daleki svijet gdje će svjedočiti o povijesti hrvatskog i jaskanskog kraja.

A proslava blagdana Svete Jane nastavlja se i u poslijepodnevnim satima. Proštenje možete još uvijek posjetiti, razgledati ponudu proizvoda, hrane i pića, nabaviti pokoji licitar za uspomenu i uživati u kulturnoumjetničkom programu koji je najavljen za 18 sati.
Galerija slika
U kući na području Pisarovine 40 - godišnjak skrivao drogu i oružje
U Pribiću predstavljena knjiga pjesama Josipa Bakalasa "Dol u srcu mom"
Kinča Sela: Ispalio hitac prema obiteljskoj kući, vlasnici neozlijeđeni
Martinje pred vratima, policija na cestama: Budite oprezni i odgovorni u prometu!
"Dol u srcu mom" promocija knjige Josipa Bakalasa u Pribiću
Općina Krašić: Zagrebačka županija sufinancira uređenje pristupne ceste s parkiralištem, izgradnju vanjskog i dječjeg igrališta uz osnovnu školu