Novosti Sport Događanja

Groblja ulaze pod gradsko upravljanje

10.02.2014. / Nefertum IT
Što se događa s grobljima u okolici Jastrebarskog? Nacionalizacija i komercijalizacija, kako to vide mještani, ili konačno zakonsko uređenje upravljanja grobljima, kako to gleda gradonačelnik Zvonimir Novosel?

Grobljima više neće upravljati mještani kroz grobne odbore, već će upravljanje grobljima u okolici Jastrebarskoga preuzeti gradska tvrtka Groblja Jastrebarsko. Velik je to zadatak pred Gradskom upravom, koja mora ozakoniti upravljanje grobljima. Vruć je to krumpir, priznat će i sam gradonačelnik. Toliko vruć da je ovo pitanje staro 15 godina čekalo i da prođu prošlogodišnji lokalni izbori, a zbog čega je gradska tvrtka Groblja Jastrebarsko došla do gotovo pola milijuna kuna gubitka.

Čija su groblja?

Gradonačelnik Zvonimir Novosel posljednjih je tjedana obišao mjesne odbore te s mještanima razgovarao o nužnosti da se upravljanje grobljima svede u zakonske okvire. Na jednoj takvoj tribini, održanoj 27.  siječnja u prostorijama DVD-a Plešivica, okupio se velik broj građana koji se protive, kako to oni vide, „nacionalizaciji i komercijalizaciji“ njihovih groblja. Gradonačelnik Novosel je mještanima istaknuo kako je nužno da se pitanje groblja konačno riješi, ali i da kroz javne tribine želi od građana čuti njihova razmišljanja o ovome pitanju.

– Pomozite Gradu da donese što bolje odluke koje će utjecati na vas, kako biste vi htjeli da ta priča izgleda u budućnosti i da bude sve zakonito, a što manje bolno za građane – poručio je gradonačelnik Novosel na tribini.

U osnovi, mještani i korisnici groblja te Gradska uprava imaju oprečna mišljenja o načinu upravljanja grobljima. Građani bi htjeli zadržati grobne odbore i tradicijske običaje koji se vežu uz „trenutak koji nas sve čeka“, dok gradonačelnik upravljanje mjesnim grobljima želi (i mora) predati gradskoj tvrtki Groblja Jastrebarsko. Mještani se opravdano boje da će grobne usluge tako postati skuplje, no i gradonačelnik je u pravu da trenutno rješenje nije dugoročno održivo.

groblja1.jpg

Zakon je jasan

Zakon o grobljima jasno definira da vlasnik groblja može biti isključivo jedinica lokalne samouprave, grad ili općina, koja upravljanje grobljima (dodjela grobnih mjesta, održavanje...) može prenijeti na komunalno poduzeće. Mjesni odbori, pa ni sadašnji grobni odbori, nisu pravna osoba koja može upravljati grobljem, a od stupanja na snagu Zakona o grobljima 1998. godine mještani nisu ni vlasnici „svojih“ groblja, objasnio je Novosel.

– Groblja ostaju isključivo u vlasništvu Grada. Groblje neće nestati, nitko ga neće prodati. Glede upravljanja grobljima, nedvojbeno je tko je nadležan. Mjesni odbori su dobili popis što bi Grad trebao preuzeti i nigdje ne piše čestica. Zašto? Pa imovina vam se oduzela prije 15 godina! Je li vas onda netko pozvao da vas pita išta? – poručio je gradonačelnik Novosel.

Kao primjer gradonačelnik je naveo i groblje Plešivica, za koje u gruntovnim knjigama stoji da su čestice groblja općenarodna imovina. Dakle, ništa nije vlasnički uređeno. 

Poskupljuju li groblja?

Nakon što je okupljenima postalo jasno da je pitanje vlasništva groblja riješena stvar te da će Groblja Jastrebarsko preuzeti upravljanje njima, ostalo je otvoreno još drugo pitanje. Koliko će to sve koštati? Gradonačelnik Novosel je otvoreno poručio da je upravo to pitanje i razlog okupljanja, te da je Grad spreman o svemu razgovarati s mještanima kako bi se postiglo zadovoljavajuće rješenje.

– Cijene vezane za groblja nisu donesene i neće biti donesene dok ne čujemo mišljenja svih grobnih odbora. Ukapati će se ljudi, pitanje je koliko ćete platiti usluge i na koji način – rekao je Novosel.

Za korištenje groblja naplaćuju se dvije naknade – jednokratna prilikom davanja grobnog mjesta na korištenje te godišnja naknada za korištenje grobnog mjesta. Sam pokop treće je pitanje, a to pitanje i ostaje sporno. Mještani su se na mjesnim grobljima dosad sami brinuli za ukope vodeći se dobrosusjedskim odnosima. Tradicija je to koja je nalagala da u najtežim trenucima odlaska najmilijih obitelji ne moraju brinuti za trošak ukopa. Za očekivati je da sam ukop sada postane usluga tvrtke Groblja Jastrebarsko, a usluge se naplaćuju. S PDV-om!

groblja2.jpg

– Mještani sela nisu komercijalizirali pogreb, nije se plaćao, takva je tradicija. Ako se ide na komercijalizaciju, mi smo protiv! Sami smo se organizirali i troškove smo naturalno određivali. Ne moramo imati konflikte, ali ako Grad ide na to da jedna tvrtka živi od pogreba, mi smo protiv – poručio je Željko Gregorić gradonačelniku.

– Grobovi se kopaju iz solidarnosti. Ne plaća ga obitelj pokojnika, nego selo. Za mještane će drastično poskupjeti – nadovezao se Velimir Korak.

Gradonačelnik je odgovorio kako groblja više ne mogu biti stvar slučajeva jer postoje naselja s grobljima u kojima više nema tko živicu porezati. Upravljanje grobljima će preuzeti Groblja Jastrebarsko te će za svoje usluge izdavati račun, a Grad će preuzeti obvezu financiranja novih ulaganja kao što je primjer na groblju Desinec, gdje treba kupiti parcelu za proširenje. Grad će financirati i legalizaciju mrtvačnica, a i sva ulaganja će ići kroz gradski proračun. Sve to košta.

– Nema besplatno, ali tu smo da pitanje troškova svedemo na minimum poštujući tradiciju. Cijenu ćemo dogovoriti. Neće biti nula kuna, ali ćemo voditi računa o tome da bude što manje moguće. Stvari će sutra morati ovako funkcionirati, ali pravila ćemo urediti na što manji teret građana – uvjerava gradonačelnik.

Groblja Jastrebarsko u gubitku

Stvari će sutra morati ovako funkcionirati, bio je jasan gradonačelnik. No, u tvrtki Groblja Jastrebarsko stvari ne funkcioniraju najbolje jer je ista ubrzo nakon osnivanja zapala u financijske gubitke.

– Groblja Jastrebarsko su od rujna 2011. do lipnja 2012. došla do gubitka od 425 tisuća kuna. Kako mogu funkcionirati i preuzeti groblja, a unutar godine su otišli u takav minus! Tko će biti odgovoran ako odu u stečaj? Tko će sanirati gubitak od 425 tisuća kuna da oni mogu funkcionirati? – upitao je Ivan Rubinić.

Negativno poslovanje tvrtke proizlazi iz činjenice da je prilikom osnivanja tvrtke planirano da tvrtka upravlja s ukupno 13 groblja, gradskim i mjesnim po naseljima. No, ovaj „vrući krumpir“ je prije izbora postao toliko vruć , zaključujemo po izjavama gradonačelnika, da je procijenjeno da bi bilo bolje pričekati da prođu izbori.

– Groblja su izdvojena za upravljanje s 13 groblja, nažalost, neki su spriječili takve razgovore i ovo je posljedica. Krvna slika je takva jer tvrtka nije uprihodovala ni kune grobne naknade – odgovorio je Novosel.

U jeku priprema za izbornu godinu tako je politički procijenjeno da je bolje da se pitanje groblja odgodi za mirnija vremena. Groblja Jastrebarsko nisu mogla ostvariti planirane prihode te se stvorio minus. Tko će na kraju sve to platiti? Građani! Kroz gradski proračun ili grobne naknade. Jasno je jedno, groblja će poskupjeti jer će umjesto ukopa građani plaćati cijeli sustav koji održava tvrtku. Nikada više neće mještani skupljati novce po selu za održavanje, ali će im stoga redovito stizati uplatnice gradske tvrtke.

Što dalje?

Pred Gradskom upravom je velik posao pravnog uređenja grobne djelatnosti. Grad će formirati komisiju s predstavnicima mjesnih i grobnih odbora te Grada i Groblja Jastrebarsko. Popisat će se grobna mjesta i definirati popisi korisnika grobnih mjesta. Po zračnoj snimci će se napraviti karta korisnika grobnih mjesta koja će ići na uvid građanima, a potom će posao upravljanja preuzeti Groblja Jastrebarsko.

Podijeli