Sara Studen predstavljat će Hrvatsku na 36. Međunarodnom turniru mladih fizičara
Učenica Sara Studen na Hrvatskom turniru mladih fizičara osvojila je četvrto mjesto i plasirala se u ekipu koje će predstavljati Hrvatsku na 36. Međunarodnom turniru mladih fizičara.
Natjecanje je istraživačkog i eksperimentalnog tipa. Natjecatelji su rješavali jedan od 17 problema objavljenih sredinom srpnja. Problemi su bili otvoreni, povezani s pojavama iz svakodnevnog okruženja, često bez poznatog konačnog rješenja. Do kraja studenog trebalo je poslati napisani istraživački rad. Od 38 prijavljenih deset najboljih radova pozvano je na državni turnir.
Na početku turnira učenici su pisali konceptualni tekst, nakon čega su slijedile prezentacije. Svaki učenik imao je 12 minuta vremena da uz prezentaciju objasni i opiše svoje istraživanje. Potom je drugi učenik osporavao teze izvjestitelja te je na kraju slijedila rasprava izvjestitelja i osporavatelja. Nakon "znanstvene borbe" žiri postavlja pitanja izvjestitelju.
Sara je odabrala i branila rad "Sirena" i osvojila četvrto mjesto te se plasirala u ekipu od pet učenika koji će sudjelovati na međunarodnom turniru mladih fizičara. Sarina mentorica je Vanja Novosel, a na državni turnir ju je pratila Klementina Stepinac.
Brzina i dalje najčešći prekršaj na jaskanskim cestama, čak osam vozača uhvaćeno s promilima
Šetala šumom u Petrovini i pronašla protugradnu raketu
Kazalište Škrabe i jaskanska Matica putuju u Dubrovnik!
Kestenijada i jesenski sajam sutra u Sošicama
Idući tjedan akcija dobrovoljnog darivanja krvi
Arsen se "Pjesničkim dvorištem" vratio u Jastrebarsko