Novosti Sport Događanja

Snježana Agostini optužuje Grad i Društvo Naša djeca Jastrebarsko za krađu projekta "Aleja prvašića" i povredu intelektualnog vlasništva

02.09.2020. / Maja Peranić

Okititi se tuđim perjem uvijek je bilo lako moćnicima bez ideja. Upakirati te iste, tuđe ideje, u svoje političke boje, pošlo je za rukom onim najiskusnijima. Da joj je to napravila institucija koju je sama stvarala i vodstvo grada u kojem živi, tvrdi naša sugrađanka, Snježana Agostini.

Njenu ideju i projekt "Aleja prvašića" na kojem kontinuirano radi od 2009. godine, Grad Jastrebarsko i Društvo Naša djeca Jastrebarsko u određenom su trenutku počeli provoditi bez njezina znanja, u obliku koji njima odgovara i "izgurali" njegovu autoricu i začetnicu iz samog projekta. Tvrdi nam to gospođa Agostini, koja je još dok je bio u nastajanju spomenuti projekt zakonski zaštitila u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, pa je danas spremna podići i sudsku tužbu protiv Grada Jastrebarskog i Društva Naša Djeca.

Jer njezin projekt "Aleja prvašića" u Jastrebarskom spomenute institucije ne samo da provode bez njezina dopuštenja već su im nedavno na osnovu projekta odobrena i novčana sredstva Zagrebačke županije. Bila je to kap koja ja prelila čašu, kaže nam gospođa Snježana Agostini, koja je vidno uzrujana i povrijeđena odlučila putem medija ispričati cijelu priču o projektu koji je njezina životna misija, a za koji joj je nanesena velika nepravda.

-Projekt "Aleja prvašića" zaštićen je u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, a za njegovo provođenje ovlaštena je od strane mene kao njegove autorice i vlasnice isključivo udruga "Aleja prvašića", a ne Grad Jastrebarsko ili bilo koja druga institucija poput Društva naša Djeca Jastrebarsko koji su taj projekt "prisvojili" – tvrdi Snježana Agostini naglasivši da se projekta nije nikada odrekla već je svima nudila suradnju, tažila podršku i pokroviteljstvo uz napomenu da se zna tko je autor projekta.

Da podsjetimo, prva Aleja prvašića u Jastrebarskom je zasađena u studenom 2016. godine, no projekt je, kao i njegovo provođenje, prema riječima njegove autorice, bio spreman puno ranije. Iako je u dogovoru s gradskim čelnicima, Jaska svoju prvu Aleju prvašića trebala dobiti još 2013. godine, pa i ranije, to se nije dogodilo, a razlog odgađanju su, tvrdi Snježana Agostini političke igre vladajućih u gradu i njima bliskih pojedinaca.

-Do bezočne krađe mog projekta došlo je, danas to znam, vrlo proračunato, odgovorila bih - strateški savršeno. Jer dok sam ja vrijedno radila na stvaranju uvjeta da projekt zaživi do dogovorenog roka, a posljednji za to bio je početak školske godine 2013., vrli gradski oci su smišljali strategiju kako projekt prisvojiti-patronirati po svojim mjerilima i vrijednostima- priča nam gospođa Agostini.

Krađa projekta i strategija "velikih"

Na pripremi projekta radila je kaže tako da je sama otvarala Društvo naša djeca Jastrebarsko, ishodila svu potrebnu dokumentaciju koju je i plaćala svojim novcem, ulagala da se cijela priča oko projekta pokrene i zaživi u našem gradu. Sve je kaže radila u dogovoru s gradonačelnikom Novoselom i dogradonačelnikom Šlatom koji su joj obećali kako će biti i predsjednica Društva naša djeca kroz koje će svoj projekt provoditi. No to se ipak nije dogodilo. Slučajno ili ne, prvo stablo u prvoj Aleji prvašića 2016. zasadila su djeca gradskih čelnika, a koncept njezina projekta primijenjen je na sadnju još jedne aleje u gradu – Aleje lipa, ali ponovo, bez njezina znanja.

-Prijedlog da projekt provodim kroz još ne otvoreno DND Jastrebarsko došao je od strane gradonačelnika Zvonimira Novosela, kojem sam projekt predstavila 2009. godine. S napomenom da Grad s ovim projektom ispunjava sve uvjete da postane Grad prijatelj djece, jer sam na plakatu u gradu vidjela kandidaturu Grada za isti. S moje strane je baš sve bilo pripremljeno još 2010. godine. Trebala sam biti predsjednica DND i naravno voditeljica svog projekta. Grad je trebao ishodovati svu projektnu dokumentaciju, plan prostornog uređenja...Sve je teklo po planu da projekt zaživi do dogovorenog roka, iako je mogao zaživjeti i za generacije prvašića od 2010. nadalje, zaživio je tek 2016. godine. Slučajno ili ne, prvo stablo u prvoj Aleji prvašića sadi upravo razred djece gradskih čelnika što saznajem tek mjesecima kasnije. Od tada sam prestala vjerovati u slučajnosti – ispričala nam je gospođa Agostini.



Po nalogu pripremila minutažu za projekt

Godinu dana nakon sadnje prve Aleje prvašića, autorica ovog projekta i cijelog njegovog koncepta, saznaje da je jedna Aleja te 2013. u gradu ipak posađena, no bila je to "Aleja lipa" jaskanskih pčelara.

-Sve bi to bilo vrlo lijepo i pohvalno da ja za tu 2013. godinu nisam po nalogu i uputama dogradonačelnika Domagoja Šlata pripremila i minutažu programa za početak sadnje prve Aleje prvašića koja je naprasito obustavljena bez jasnog objašnjenja. Nažalost ono je došlo kao jasnoća kada sam godinama poslije saznala da su te godine, u potpunoj medijskoj blokadi i naravno meni iza leđa posadili Aleju lipa. Tako da je i meni strategija "velikih" bila otkrivena bjelodano. Moram priznati i moja naivnost– ispričala nam je Snježana Agostini.

Zatvorili joj sva vrata

U program otvorenja prve Aleje prvašića u Jastrebarskom, sama se kaže "ugurala" kako bi dobila priliku javnosti predstaviti svoj projekt jer od strane Grada i Društva Naša djeca Jastrebarsko nije bila uključena u njegovu organizaciju te je o svemu saznala kaže, "onako usput". Prije samog otvorenja doživjela je i prijetnje od strane gradonačelnika Novosela jer im je dala do znanja da će projekt nastaviti voditi kroz svoju udrugu te da očekuje njihovu podršku. Od tada, zatvorena su joj sva vrata.

-Prije nego sam na otvorenju predstavila udrugu, logo iste i uostalom projekt, Zvonimiru Novoselu, Nikolini Ribarić, i Domagoju Šlatu sam poslala mail s informacijom da projekt nastavljam provoditi s Udrugom Aleja prvašića pozivajući ih na suradnju i podršku jer su svakako i sami prepoznali projekt. Na što su oni kod mog dolaska u poglavarstvo, odreagirali s napadom vidno uzrujani i povrijeđeni. Izrečene su prijetnje od strane Zvonimira Novosela koji mi je rekao "da sam išla s njima da bi mi otvorili vrata svih gradova, a ovako neću otići nigdje." Pogađa me na žalost istina te izrečene prijetnje jer usprkos svim mojim nastojanjima - na desetine poslanih dopisa, prijedloga za suradnju, za gradove, općine i lokalne zajednice, do realizacije projekta nigdje nije došlo osim u Jaski – kazala je Agostini.

Pogađa ju i što je Grad bez njezina znanja projekt prijavio za nagradu Društva naša djeca za "Najakciju grada", nagradu koju su i dobili, a gospođa Snježana dobila je dopuštenje da je u ime Grada podigne. Na pitanja s kojim pravom su taj projekt prijavili bez njezina znanja nije dobila odgovor. Obraćala se i središnjici DND-a i obavijestila ih o cijeloj situaciji, tražila podršku i pokroviteljstvo za projekt no to nije dobila. Podrška joj je sa svih strana izostala.

-Pogađa me činjenica da su na najbezobrazniji način iskoristili moju dobronamjernost i samu ideju projekta da bude naš. Te moje najčistije namjere prljaju krađom i skrivajući se iza DND-a Jastrebarsko. Nikada se nigdje nisam odrekla projekta, iza njega i svega što je napisano stojim odgovorno. Svjesna sam da za njegov život i provedbu kao i rast trebamo svi biti uključeni. To i je njegova najveća vrijednost. Zajedništvo, stvaranje podržavajućeg zajedništva i prepoznavanje značaja svakog pojedinca, svakog djeteta. Pogađa me činjenica da ono što sam željela za svoje dijete, želim i za svako drugo, a moje dijete nažalost nema svoje stablo sa svojom generacijom i svojim razredom. Tome su se ispriječile nečasne namjere onih koji su mi trebali biti najveća podrška – povrijeđeno tvrdi naša sugovornica.

Više od obične sadnje stabala

U cijeloj ovoj priči boli je nepravda koja joj je nanesena ne samo kao autorici projekta, nego kao i građanki grada Jastrebarskog od institucija i ljudi koji ih vode, a kojima je vjerovala. Zašto? Projekt se, kao prvo, ne provodi onako kako je zamišljen, tvrdi gospođa Agostini, a na njemu se prikupljaju jeftini politički bodovi što nikako nije bio njezin cilj.

-Najviše me pogađa bezobrazluk onih koji bi trebali biti primjer, moralnosti, časnosti, poštovanja, uvažavanja, pravednosti, jednakosti. Oni koji su izabrani da služe zajednici što im je očigledno stran pojam. Pogađa me jer su svojim postupcima uprljali vrijednosti koje nosi projekt i koji je kao takav trebao biti pozitivan svjedok našeg rasta kao zajednice, one lokalne, ali i one nacionalne i šire, jer od samog početka naglašavam da želim da projekt postane naš prepoznatljiv nacionalni model. Posebno me ljuti da su one vrijednosti koje sam pred njih stavila kao moje osobno blago oni bezočno pogazili i bezobrazno prisvajaju zasluge – kaže nam gospođa Snježana.

Naglašava kako se njezin projekt ne odnosi samo na sustavnu sadnju novih stabala svake godine već je puno više od toga, a za samu autoricu, nepresušan je izvor ideja o kojima bi mogla pričati satima.

- Projektom želim skrenuti pozornost na svako naše dijete, na njegov značaj i važnost bez obzira tko je, čije je i kakvog je izgleda, boje, svjetonazora. Želim istaknuti neprocjenjiv značaj učitelja, koji su zaglavni kamen razvoja pojedinca, tako i društva uopće. Alejom prvašića želim ostavljati živi rastući spomenik svakom djetetu, svakom čovjeku, učiteljima gradu. Aleja ima za cilj povezivanje matične škole s područnim školama, drugim gradovima, državama. U Aleje prvašića želim uključiti što više institucija i pojedinaca na nivou lokaliteta gdje se projekt provodi. Cilj je također međugeneracijsko povezivanje uključivanje starijih učenika, studenata u projekt, baka i djedova. Razradila sam i dala ideje kako jednostavnim aktivnostima doći do toga. Uzeli su sve što im je pasalo da istaknu sebe i svoje, a višak izbace. Nisu razumjeli bit, cilj i smisao projekta! - objašnjava gospođa Agostini i dodaje:

-Jedina osoba, iz Grada koja je kod pregleda radne verzije projekta kojeg sam napisala bio je g. Marijan Meštrić koji je u rečenici koju je tada izgovorio shvatio i prepoznao viziju projekta:“Ovaj će projekt imati veliku vrijednost za 20-30 godina kada se današnji prvašići budu sa svojom djecom vraćali u njihove „Aleje prvašića“. Da, to je vizija koja od početka živi u meni. I njenom ostvarenju se radujem, ali istovremeno sam tužna jer su ga „namjerno“ oteli mom djetetu i njenom razredu i generacijama prije i poslije - kaže Snježana.

Projekt se, tvrdi sveo na sadnju drvoreda i to samo polualeja jer je aleja po definiciji i izgledu omeđena s obje strane drvoredima i nasadima. Zamišljeno je da se ondje odvijaju koncerti, izložbe koje bi u Aleju okupile cijele obitelji, i doprinijele zajedništvu no toga u Jaski nema.

-Jaskanske Aleje prvašića poslužile su za promociju političkog vodstva i prezentaciju moći. Neka se kite onim što su sami napravili, a ne s onim što su pokvarili, ne s onim što su oteli – kaže Snježana Agostini.

Spremna je podići tužbu

Na posljetku, projekt o kojem govori, danas se u Jastrebarskom provodi kroz Društvo naša djeca Jastrebarsko, koje ga prijavljuje na natječaje i ostvaruje financijska sredstva za njega. Ove godine Zagrebačka županija dodijelila mu je gotovo 15 tisuća kuna kroz program pomoći eko-udrugama sa svoga područja. S druge pak strane, tvrdi naša sugovornica, na bilo koji natječaj na koji se ona javlja i prijavljuje svoj projekt sa svojom udrugom istog naziva – Aleja prvašića, uvijek biva odbijena.

Zbog povrede autorskih prava i intelektualnog vlasništva nad projektom kojeg je i zakonski zaštitila, gospođa Snježana Agostini već je pisala Županu i Zagrebačkoj županiji kao i središnjici Društva Naša djeca, od kojih još nije dobila odgovore. Sljedeće što planira je angažiranje odvjetnika i podizanje sudske tužbe zbog ne zakonitog načina provođenja njenog autorskog projekta.

-Od Grada očekujem da prestanu provoditi projekt jer za to nemaju moje dopuštenje niti bilo kakav ugovor o korištenju projekta. Oni bit projekta nisu shvatili. Očekujem i tražim da se ispričaju nadoknade moralnu i materijalnu štetu koju su mi nanijeli. Da pokažu svoju zrelost, ako je imaju i podrže na sve načine rad udruge i mene kao autorice da kao zajednica rastemo zajedno, na dobrobit svih. U prvom redu u svijesti da ulagati u djecu na ovaj način, onako kako treba, je garancija za našu i njihovu budućnost- istaknula je gospođa Snježana.

O njezinim tvrdnjama prije objave ovog članka izvijestili smo Grad Jastrebarsko i gradonačelnika Novosela te Društvo Naša djeca Jastrebarsko te zatražili njihova očitovanja. Iako odgovore čekamo već četiri dana, još uvijek ih nismo ih dobili.

(foto 1,2 JASKAdanas/ foto 3,4,5: Grad Jastrebarsko)

Podijeli