Novosti Sport Događanja

DV "Radost" slavi 39 godina rada

04.11.2014. / Nefertum IT
Vedra i uvijek razigrana lica mališana iz Dječjeg vrtića “Radost” ovih dana imaju razlog više za veselje. Njihov vrtić naime, ovaj tjedan slavi 39. rođendan. Velika je to i značajna brojka za odgojno obrazovnu ustanovu koja je svoja vrata malim Jaskancima otvorila davne 1975. godine otkada je počela s radom, a samim time Jaska je tada dobila prvu ustanovu za predškolski odgoj.

Danas, 39 godina kasnije, na vratima tog istog vrtića dočekala su nas lica nekih novih mališana, smješeći se zadovoljno nakon što su se zasladili ukusnom rođendanskom tortom.

vrtic 8.jpg

- Danas je našem vrtiću rođendan pa smo jeli tortu. A i meni je isto rođendan. Ja imam šest godina – rekao nam je mali Mihael iz skupine Tratinčica.

Oduševljeni našim posjetom mališani su nam radosno odrecitirali pjesmicu o svom gradu i ispričali nam kako su sve proslavili 39. rođendan vrtića.

Kako smo doznali, obilježavanje godišnjice početka djelovanja Dječjeg vrtića “Radost” započelo je u ponedjeljak, 3. studenog, kada je mlišanima u goste došlo Zagrebačko kazalište lutaka te izvelo predstavu “Maca Papučarica”. U ponedjeljak je vrtić posjetio i gradonačelnik Novosel sa svojim zamjenicima Bučarom i Šlatom češtitavši djeci i djelatnicima ovu veliku obljetnicu.

vrtic 2.jpg

- Iako još nije okrugla ovo je jedna značajna brojka. Naravno da iza tih godina stoji izuzetno puno rada, ravoja cjelokupne djelatnosti u smislu razvoja programa, ali i proširenja djelatnosti u materijalnom smislu kao što su smještajni kapaciteti. Također, od samih početaka kada je bilo oko 14-ero zaposlenih danas se bližimo brojci od 100 ljudi – ističe ravnateljica DV-a “Radost” Jasdranka Stojković.

Nakon 39 godina rada jaskanski je vrtić odgojno obrazovna ustanova koju pohađa ukupno 570 djece podjeljenih u 23 odgojne skupine, a o njima brine 49 odgojitelja. Posljednjih nekoliko godina višesturko je ulagano u standarde vrtića što provođenjem mnogih projekata, što otvaranjem novih objekata na području grada. Sve to, kako ističe ravnateljica vrtića, poduzimano je kako bi se djeci pružio što kvalitetniji program predškolskog odgoja.

vrtic7.jpg

- Naš glavni cilj je zalaganje nas, stručnih djelatnika, za cjelokupan razvoj djeteta. To znači da treba voditi računa o svakom pojedinom djetetu. Naše programe rada, unatoč velikom broju djece po skupinama, ipak treba individualizirati. Svakom djetetu naći mjesto i vidjeti svako dijete. O tome govore različiti programi koje provodimo – govori ravnateljica.

Jedan od značajnijih programa koje je vrtić dosada proveo svakako se odnosi na projekt inkluzije djece s teškoćama u razvoju u sustav predškolskog odgoja. Potsjetimo, projekt je bio provođen tijekom protekle pedagoške godine, a bio je financiran iz fondova Europske unije. Kao rezultat provođenja tog projekta u vrtiću djeluje osam asistenata za djecu s teškoćama. Ravnateljica Stojković ističe kako je uključivanje takve djece u sustav oduvijek bila težnja DV-a “Radost”.

vrtic5.jpg

- Naš kolektiv je otvoren za promjene, za prihvaćanje sve djece, a danas idemo ukorak s vremenom svjesni poteškoća od kojih ne bježimo nego se s njima suočavamo. Prvenstveno mislim na obrane koje se često susreću u našim krugovima poput: “A pa puno je djece, pa nemamo uvjete, ni kapacitete, kompetencije.” Dobro ako nemamo, postoji način da nešto s time učinimo – ističe Stojković.

Važno je otkriti darovitu djecu

Vrtić trenutno provodi novi projekt pod nazivom “Poticanje razvoja darovite djece” kojemu je svrha educirati kadrove kako bi znali pravovremeno uočiti specifični potencijal pojedine djece s većim intelektualnim sposobnostima.

- Djeca s posebnim potrebana su i djeca s teškoćama, ali i djeca s većim intelektualnim sposobnostima. I upravo su ona često zanemarena naprimjerenim i neprilagođenim programima za njih, te ih se vrlo lako svrstava u djecu s teškoćama, a ustvari imaju izuzetne potencijale koje naprosto mi, kao prosvjetni djelatnici, ne smijemo zanemariti – naglašava ravnateljica DV-a “Radost”.

vrtic 4.jpg

Uz taj projekt vrtić konstantno nastoji raditi na uljepšavanju okruženja u kojem djeca borave. U tome im pomaže prof. dr. sc Šagud sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu koja jednom mjesečno posjećuje vritć i savjetuje odgojitelje kako urediti prostor kako bi on svrsishodnije djelovao na razvoj djeteta.

vrtic 3.jpg

Idealni standardi nisu ipoštivani

U nazad 39 godina kroz DV “Radost” Jastrebarsko prošle su brojne generacije jaskanskih mališana, odgojitelja i djelatnika vrtića. I sama je ustanova prolazila kroz mnoge promjene razvijajući svoje standarde do današnjih zavidno visokih, čemu svjedoče provedeni projekti, nova ulaganja, otvaranja novih objekata, osposobljavanje stručnih kadrova i mnogi drugi faktori. Iako je i jedan od vodećih problema u gradu, a to je velik broj neupisane djece u vrtić, s početkom ove pedagoške godine riješen (otvoren je novi objekt DV “Radost” u Gornjem Desincu, op.a.) i grad Jastrebarsko sada nema neupisane djece u program predškolskog odgoja, ostaje činjenica da su vrtićke grupe, prema pedagoškim normama, prevelike.

- To je činjenica i to je stvarnost. Naše skupine nisu po pedagoškim standardima formirane, no takva je situacija u većini vrtića u Hrvatskoj, što nije utjeha, ali je ipak olakotnija okolnost. Standardi koje smo čekali od 1983. zaista su idealni, ali u smislu kad bismo mi bili država koja bi financijski bolje stajala. Svaki standard košta, pa i ovaj. Manji broj upisane djece donosi manji broj uplata. Težimo nekom standardu za opremu i didaktiku, ali to sve mora netko platiti. Bez obzira što su ti standardi na snazi oni nisu u potpunosti ispoštovani, u nekima grupama više, nekima manje, no možda dođu bolja vremena – zaključuje ravnateljica.

vrtic6.jpg

Da su vrtićke grupe pune ipak je više pozitivan nego negativan znak. Znak je to i da je mala Jaska puna djece koja će i narednih godina posjećivati ustanovu s kojom je prije 39 godina otpočeo sustav predškolskog odgoja i obrazovanja u Jastrebarskom.

Podijeli